Pagody ogrodowe

Pagody to jeden z nieodłącznych elementów wystroju japońskich ogrodów. Jednak nie z Japonii się wywodzi. Wywodzą się ze starożytnych Indii (fundamentu religii buddyjskiej), wtedy znane jeszcze jako stupy. Służyły do przechowywania świętych relikwii i szczątków władców. Z czasem wydłużano je, aż przybrały kształt wieży. Dziś niewielu zna ich prawdziwą nazwę, a w Polsce znane bardziej jako lampy czy lampiony.

Gdzie znajdziemy Pagody ogrodowe?

W kontekście historycznym wraz z rozpowszechnianiem się religii buddyjskiej, który pochłaniał coraz bardziej kontynent azjatycki. Pagody ogrodowe pozytywnie przyjęte zostały przez lokalnych mieszkańców. Dzięki temu pojawiły się one w Birmie, Kambodży, Laosie, Tajlandii gdzie przybierała kształt piramidy lub stożka. W Chinach i Japonii przybrały kształt wielokondygnacyjnej wieży, która starała się najpopularniejszym wzorem. Jeśli zaś mówimy w kontekście teraźniejszym, znajdziecie je w naszym sklepie. Starannie przygotowywane o przeróżnych wielkościach i kształtach. Wykonane z tego samego trwałego materiału, jakim jest biały cement duński. Istnieje oczywiście możliwość indywidualnego projektu, w tym celu prosimy skontaktować się z naszymi konsultantami.

Skąd tak wysokie zainteresowanie Pagodami?

Pagody zaczęły pojawiać się w Europie na początku XIX wieku. Wszystko przez bardzo wysokie zainteresowanie kulturą Dalekiego Wschodu w tamtym czasie. Przez to stały się one jednymi z najczęściej wykorzystywanych elementów architektury ogrodów i domów, które inspirowane były zasadami feng shui. Wysoka popularność kultury azjatyckiej w Europie wcale nie maleję, a nawet wzrasta. Miniaturowe świątynie stale wykorzystuje się w teraźniejszych ogrodach i domach. W szczególności u przedsiębiorców jako symbol staranności i równowagi oraz u osób chorych, gdzie uważa się, że absorbują negatywne chi.

Pagody ogrodowe, a Polskie ogrody.

W Polsce coraz częściej stosuje się pagody ze względu na bardzo wysokie zainteresowanie japońskimi ogrodami. Dlatego też wszyscy architekci krajobrazów, którym zlecane są projekty w podobnej stylistyce, chętnie je wykorzystają. Jednak bardziej schylają się ku miniaturowym wersjom pagód ze względu na oszczędność miejsca. Stosują miniaturowe świątynie jako kamienne lampy, lampiony, wieżyczki czy nawet jako donica betonowa. Każdy z tych wariantów znajdą Państwo u nas w sklepie.