Pagody ogrodowe

Pagody to jeden z nieodłącznych elementów wystroju japońskich ogrodów. Jednak nie z Japonii się wywodzi. Wywodzą się ze starożytnych Indii (fundamentu religii buddyjskiej), wtedy znane jeszcze jako stupy. Służyły do przechowywania świętych relikwii i szczątków władców. Z czasem wydłużano je, aż przybrały kształt wieży. Dziś niewielu zna ich prawdziwą nazwę, a w Polsce znane bardziej jako lampy czy lampiony.

Gdzie znajdziemy Pagody ogrodowe?

W kontekście historycznym wraz z rozpowszechnianiem się religii buddyjskiej, który pochłaniał coraz bardziej kontynent azjatycki. Pagody ogrodowe pozytywnie przyjęte zostały przez lokalnych mieszkańców. Dzięki temu pojawiły się one w Birmie, Kambodży, Laosie, Tajlandii gdzie przybierała kształt piramidy lub stożka. W Chinach i Japonii przybrały kształt wielokondygnacyjnej wieży, która starała się najpopularniejszym wzorem. Jeśli zaś mówimy w kontekście teraźniejszym, znajdziecie je w naszym sklepie. Starannie przygotowywane o przeróżnych wielkościach i kształtach. Wykonane z tego samego trwałego materiału, jakim jest biały cement duński. Istnieje oczywiście możliwość indywidualnego projektu, w tym celu prosimy skontaktować się z naszymi konsultantami.

Skąd tak wysokie zainteresowanie Pagodami?

Pagody zaczęły pojawiać się w Europie na początku XIX wieku. Wszystko przez bardzo wysokie zainteresowanie kulturą Dalekiego Wschodu w tamtym czasie. Przez to stały się one jednymi z najczęściej wykorzystywanych elementów architektury ogrodów i domów, które inspirowane były zasadami feng shui. Wysoka popularność kultury azjatyckiej w Europie wcale nie maleję, a nawet wzrasta. Miniaturowe świątynie stale wykorzystuje się w teraźniejszych ogrodach i domach. W szczególności u przedsiębiorców jako symbol staranności i równowagi oraz u osób chorych, gdzie uważa się, że absorbują negatywne chi.

Pagody ogrodowe, a Polskie ogrody.

W Polsce coraz częściej stosuje się pagody ze względu na bardzo wysokie zainteresowanie japońskimi ogrodami. Dlatego też wszyscy architekci krajobrazów, którym zlecane są projekty w podobnej stylistyce, chętnie je wykorzystają. Jednak bardziej schylają się ku miniaturowym wersjom pagód ze względu na oszczędność miejsca. Stosują miniaturowe świątynie jako kamienne lampy, lampiony, wieżyczki czy nawet donice. Każdy z tych wariantów znajdą Państwo u nas w sklepie.